Генерал Атанасов и Асен Василев вият от яд след това, което ги направи Владислав Горанов в БНТ

7 Dni Plovdiv09.02.2025
payimage-453372

Ген. Атанасов може да обясни с активно мероприятие дори и непорочното зачатие, заяви бившият финансов министър Владислав Горанов по БНТ.

Ще заслужават адмирации колегите от МФ, ако успеят да се вмъкнат в 3% дефицит.

Числото 18 млрд. беше споменато за първи път от Людмила Петкова миналата година. Тя не разказа много за тях, а се амбицира да приключи бюджета с 3% дефицит, посочи  Горанов.

„За ген. Атанасов сигурно активно мероприятие е и непорочното зачатие. Асен Василев има лековато отношение към публичните финанси“, обясни той по повод съботно изказване на депутата от ПП-ДБ, че дупката от 18 млрд. в бюджета е активно мероприятие от страна на управляващите. 

„Василев през голяма част от периодите на политическа криза бе финансов министър. Когато един финансов министър успокои политиците, че всичко е наред, че всичко е спокойно, те нямат житейска и политическа причина да предпазят финансовия министър от грешни действия. Изпаднахме ситуация, в която НС трябваше да пази фиска от министъра, а трябва да е обратното“, каза той.

„Все пак не всички глупости са измислени от Асен Василев, но това е лошо управление“, уточни Горанов.

Той призна, че е озадачен какво колегите от МФ ще могат да предложат с бюджета. „Внимавайте с приходната част на бюджета, не си представяйте, че числата не се виждат отстрани и, че можете да заблудите някого, освен себе си“, коментира той.

„Грешката е, че за 3-4 години удвоихме пенсиите и заплатите. Нещо, което не се е случвало с БВП“, коментира Горанов.

„Ангажиментите за разходи, които са заложени във фиска, са притеснителни“, каза той.

„Имаме сериозна фискална криза и без по-решителни мерки, трудно ще постигнем нормален бюджет с дефицит в рамките на 3%. Тук оставяме настрани темата с ЕС. Стабилизирането на публичните финанси е добро за всеки един от нас“, смята експертът.

Ако поискаме извънреден конвергентен доклад и се окаже, че не изпълняваме критериите, ще получим критика от нашите европейски партньори, на която пазарите ще реагират с по-висока цена на дълга“, призна Горанов.

„С или без евро, пазарът ще ни накаже“, заяви експертът.

По думите му няма никаква икономическа и житейска логика за диференциране на ставките, визирайки ДДС-то на ресторантьорите.

„За мен безспорно той има предимства, но сме имали прогресивно облагане, връщането към него може да е доста болезнено, защото това означава 2-3 по-висока данъчна тежест. Това няма да е лесно да бъде преглътнато политически“, каза той.

„Дали е по-справедливо е въпрос на спор. На мен сегашната данъчна система ми харесва, лошото е, че поразпукахме системата на данъка добавена стойност“, заяви Горанов.