Буферни паркинги в периферията на града и още 12 мерки за по-малко отровен Пловдив

1

Европейската комисия е открила поредна наказателна процедура срещу България заради неприлагането на общоприетите европейски мерки и политики за превенция на замърсяването на въздуха.

Това означава, че България никога не се е съобразила с препоръките, отправяни многократно и предшествани от тази крайна мярка.

Още едно поредно доказателство, че местната и национална власт не работи в интереса на обществото и корупцията ни разболява и убива.

От години Пловдив е сред водещите в тъжната статистика за градове с най-мръсен въздух в цяла Европа!

Тази година също. Какво обаче предприема местната власт, за да се справи с тази стелеща се чума? Почти нищо.

Има една напълно бутафорна и мъкнеща се с години програма, по която отоплителни уреди с дърва и въглища уж се заменят с климатични инсталации, но съдейки по данните, тя явно не води до нищо, а е по-скоро някаква схема за непрозрачно усвояване на пари от посочени и близки до властта фирми.

Какво ни липсва реално, всички знаем.

Преди всичко воля от страна на общината да предприеме реални мерки, които да се отразят на всички, но тъй като най-вероятно по избори те разчитат на купен и контролиран вот, няма как да ги предприемат.

Някои от тях биха били:

1. Модерен електрически общински градски транспорт, чиято мрежа да покрива всички райони на града и да осигурява комфортна и редовна услуга.

2. Забрана за използване на отоплителни тела с дърва и въглища без филтрираща система и неотговарящи на нормите за вредни емисии, валидни за печки и камини според европейските норми.

3. Истински прозрачна, екологично ориентирана и модерна система за управление и депониране на битовите отпадъци, с реално работещ завод за преработка, разделно събиране и общински депа в кварталите за събиране на опасни отпадъци.

4. Постоянно работещо общинско звено „Екология“, което да извършва контрол на нормите в реално време и да реагира своевременно на сигнали за всякакъв вид замърсяване.

5. Прието от ОС изискване към всички пунктове за ГТП в района на града да извършват истински измервания на вредните емисии на МПС, регистрирани в областта и подлежащи на преглед, заедно с мобилни патрули на КАТ и Общинска полиция, които да извършват полеви тестове на пушещи автомобили и да ги спират от движение.

4. Увеличаване, а не постоянно застрояване на зелени зони и паркове.

5. Общинска програма за залесяване и поддържане на градските паркове, които са запустели и замиращи.

6. Строителство на буферни паркинги в периферията на града, които да са свързани с мрежата на градския транспорт.

7. Контрол и строги изисквания към източници на запрашаване като строителни обекти и производства.

8. Редовно миене на всички улици.

9. Въвеждане на „Зони 30“ в широкия център на града.

10. Спешно да се изиска от АПИ и МРРБ да се удвои ширината на целия околовръстен път на града.

11. Регулиране и превенция на презастрояването чрез приемане на средно и дългосрочен план за развитие на града и ОУП на Пловдив.

12. Извеждане на преработващи и мръсни производства от града и близките зони.

13. Мащабно развитие на мрежата от велоалеи.

Ако продължаваме да се задоволяваме с дежурните им обяснения защо нещо не може да стане и че не зависи от тях, това първо е бъде знак за това, че те изобщо никога не са искали да се борят с кашата, която в голяма степен сами са надробили и второ, ще означава, че собственото и на децата ни здраве не ни интересува.

Защото където има воля, има и път.

ОТ ПРОФИЛА ВЪВ ФЕЙСБУК НА ЧИЛО ПОПОВ