Така се прави! Бивш и настоящ кмет на Пловдив откриха нещо, за което светът ще говори с години
Пловдивчани и гости на гости на града ще разглеждат безплатно от днес обновената до неузнаваемост Източна порта на Филипопол, която се намира в близост до Понеделник пазара в подножието на Стария град.
Вратата ще се заключва вечер, за да няма вандалски прояви, съобщи кметът Костадин Димитров, след като реставрираният археологически обект беше открит официално с пищна церемония с участието на учениците от Музикалното училище „Добрин Петков” и възпитаниците от Националната гимназия за сценично и екранно изкуство, облечени като древни римляни.
На откриването беше и бившият кмет на Пловдив Здравко Димитров, чийто екип започна проекта за реставрацията и почти го завърши. Благодарение на приемственост Пловдив има още едно бижу, отбеляза Костадин Димитров, като пожела много пловдивчани и туристи да видят обновения паметник на културата.
Заедно със Зико на Източната порта дойдоха и неговите зам.-кметове Тодор Чонов, Анести Тимчев, Величко Родопски. А Костадин Димитров пристигна с целия си екип – Пламен Панов, Женя Петкова, Владимир Темелков, Ангел Славов, инж. Тошо Пашов, Николай Бухалов, Ерол Садъков Отсъстваше само Иван Стоянов, който днес има маратон от важни заседания.
На събитието, очаквано от години, бяха шефът на Общинския съвет Атанас Узунов и кметът на район „Централен” Георги Стаменов, който направи широка пешеходна алея на ул. „Митрополит Панарет” с пейки и осветление и ремонтира тротоарите. около Източна порта.
„Източната порта е една от най-впечатляващите археологически находки на Пловдив, която свидетелства за неговата богата история. Открита е през 70-те години на ХХ век, а днес проектът по ОП „Региони в растеж“ е реализиран. Радвам се, че имаме още една зона, която ще е дестинация за туристи, място за културни събития. Благодаря на кмета на р-н „Централен“ и администрацията, с чиито усилия успяхме да облагородим пространството около района, в последните месеци положихме усилия. Заедно с Римския Форум и Одеона – това са дестинации, които ще бъдат точка от културния туризъм на Пловдив. Пожелавам много туристи, които ще видят новото бижу на града“ – каза ОЩЕ кметът Костадин Димитров.
Археологическите проучвания са направени от археолога Мая Мартинова, която не скри вълнението си:
„През 1977 г. тук трябваше да се построи стоматологична поликлиника. След първите археологически открития строежът е отменен. Трябва да отдадем заслуженото на откривателите Лилия Ботушарова и Елена Кесякова.
Този обект беше необгрижван над 45 години. С колегата Биляна Груева работихме за неговата консервация и реставрация. Проектът на арх. Галина Пировска, която ни напусна наскоро и днес тук са нейните близки, беше одобрен с големи адмирации. Това беше голям научен труд да се възстанови този обект във вида, в който го виждате днес.
Значението на този обект е изключителен за Пловдив. Тук има пластове от елинистическа епоха IV-III век пр.Хр, в нач на II век e издигната почетна арка за император Адриан, след това е направена крепостна стена по времето на император Марк Аврелий. След 251 г. хунските готски нашествия е изграден този комплекс, с най-широката улица в България от античната епоха – ширината е 13 метра, запазена е оригинална настилка.
Късноантичната порта е изградена като цялостен комплекс, малка уличка води към източните склонове на Небет тепе. Мраморните колонади са в римо-коринтски стил.
Това е археологически комплекс, който може да бъде гордост за всеки град. Радвам се, че този проект беше изпълнен в първия вариант, за да стигне до нас в окончателната си завършеност. Мисля, че Пловдив се сдоби с още една перла в туристическата огърлица на града“ – каза археологът Мая Мартинова.
Още два археологически комплекса ще бъдат открити за посетители в близко време след реставрацията – Небет тепе и Одеона.