Кметът се срещна с шофьори от Узбекистан и Индия, качват се на автобусите в Пловдив, нареди им да…

Организацията на трафика в града и подобряването на качеството на градския транспорт обсъди кметът Костадин Димитров с управителя на транспортния консорциум Петко Ангелов и шофьори.
В залата присъстваха и шофьорите, наети от Узбекистан и Индия за обслужване наградските линии. Рейсове карат 30 узбекистанци и 20 индийци, защото проблемътс кадрите в бранша е голям. На срещата се коментира намерението на Община Пловдив да разкрие нови маршрути, както и автобусите да работят до полунощ.
Кметът Димитров посочи, че контролните органи извършват непрекъснато проверки, след проверките за климатици другата седмица автобусите ще бъдат проверевяни за валидаторите.
Основните изисквания за подобряване на градския транспорт включват стриктно спазване на графиците, задължително използване на климатици и правилно функциониране на системите за електронно таксуване, обясни кметът Димитров.
Градоначалникът акцентира върху необходимостта от културно отношение и взаимно уважение между служителите и пътниците за по-качествена услуга.
Така че моят апел е да имаме разбиране и съответно спазване на всички нормативни правила, за да може да съжителстваме по-добре. Ние не воюваме, нали. Досега имахме чувство, че шофьорите са от едната странаq пътниците са от другата и по някакъв начин ние по време на ежедневието си в работен режим воюваме един срещу друг. Не, напротив, ние гоним една и съща цел,обясни Димитров.
По думите му общината планира засилен контрол, обновяване на автопарка с електробуси и оптимизиране на маршрутната мрежа чрез актуализиран генерален план за движение.
Трябва да направим така, че Генералният план за движение да влезе колкото може по-скоро, за да може да бъдат съобразени новите пътища, които бяха изградени в Пловдив. Визирам булевард „Северен“, „Модър-Царевец“. Защо не и в ЖР „Тракия“, булевард „Освобождение“ от кметството, мебелна къща -там също има места, където няма автобуси. Така че имаме си задачи, гоним си ги и смятам, че точно с този диалог можем да постигаме по-качествен транспорт, което е нашата цел.
Визията и външен вид на автобусите по изисквания на Община Пловдив ще е без „шарении“ и всяко МПС да е различно, ежеседмично измиване на рейсовете, ежедневно почистване вътре, с табели от всички страни, шофьори с униформа – риза, панталон и затворени обукви, без кофи с парцали в салоните.
Освен към визията има изискване и за поддържане на „висока култура на обслужване и коректно отношение към пътниците“, както и задължително спиране на спирки, като за такова ще се счита най-малко 5 секунди с отворени врати, и поддържане на температура от 18 до 25 градуса.
Друг плюс е задължителното инсталиране на камери, чиито записи превозвачите трябва да пазят по 30 дни, което ще е допълнителен контрол от страна на ОКТ и градската управа.
С модернизирането на градския транспорт и вдигането на качеството на услугата, се очаква да се постави и въпроса за цената на билета. В момента в Пловдив е най-евтиният билет в цялата страна – 50 евроцента, сума, която не е пипана от 20 години. Според Петко Ангелов реалната цена е 1 евро, като се очаква и скоро дебат по темата.
Градският транспорт се обслужва от четири фирми, обединени в един консорциум,с управители Петко Ангелов и Татяна Златанова.



