Изтече доклад: При бедствие от невоенен характер Пловдив може да бъде опустошен за час

С пълно единодушие пловдивските общински съветници приеха новия план за защита при бедствия на община Пловдив. Целта е ефикасно и ефективно управление на опасностите и рисковете, което изисква координиран подход.
С новия план се отменя предишният, приет в края на 2019 г. и който вече не съответства на действащата нормативна уредба. Кризисният щаб се ръководи от кмета, като общинският план касае координацията на действията между всички общински звена и предприятия, предава Plovdiv24.
Половината сгради в Пловдив ще получат пълни или силни разрушения, ако се случи земетресение в някоя от съседните държави. Ще има човешки жертви и затрупани хора. Ще се наруши електроснабдяването, ще се затрудни водоснабдяването на населението с питейна вода. Ще се създаде сложна пожарна обстановка. Ще бъде нарушена съобщителната система, ще се наруши движението. Възможно е възникване на епидемии по хората, ще възникне голям обем от ветеринарно-санитарни и екарисажни работи.
Най-тежката обстановка ще се създаде в гъстозастроените централни градски части, промишлените райони „Южен“ и „Северен“ и местата със старо и несъобразено с антисеизмичните изисквания строителство.
За всичко това се предупреждава в анализа на възможните бедствия и прогнозата за последствията от тях. При земетресение хората ще бъдат приютени в училища, детски градини, Пловдивския панаир, 6-те стадиона, хотели.
Опасни за Пловдив са близките язовири Пясъчник, Въча, Кричим, Тополница, Батак и Белмекен, тъй като формират мащабни заливни зони при разрушаване на хидротехническите защитни съоръжения. При бедствие водата ще достигне до града от 1 до 4 часа, а високата вълна ще е от 3 до 8 метра. Като пример се посочва наводнението през 2005 г.
Общината не разполага на склад с оборудване, предназначено да се използва при кризи от невоенен характер. Според финансовите разчети за 10% от населението, или 33 000 души, за три дни са необходими 1 138 500 лева. Дневният разклад на човек е в размер на 34,50 лв. и включва бутилка вода 1.5 литра, хляб 1 брой (750 грама), местна консерва 1 брой (180 грама), ястия консерва 2 броя (300 грама). За осигуряване на здравните заведения с храна и вода са необходими 40 000 лева, за медицински консумативи и лекарства – 35 000 лева. Общо необходимите средства за финансово осигуряване на Плана за защита при бедствия за 3 дни са в размер на 1 213 500 лева.