Бащата на депутат от ГЕРБ зове Копейкин и Руди Гела: Дайте още вотове на недоверие, екстра са

Третият вот на недоверие няма да мине, но ще сплоти управляващото мнозинство и ще покаже на избирателите на опозиционните формации, че вършат работата си – около това мнение се обединиха в студиото на „Твоят ден“ юристът и политически анализатор Лидия Даскалова и комуникационният експерт Нидал Алгафари.
Припомняме, че на 27 юни „Възраждане” внесе третия вот на недоверие срещу правителството с мотив провал на фискалната политика и еврозоната. Той е подкрепен от „Величие“ и МЕЧ, като единствената друга парламентарна група извън властта – ПП-ДБ, заявиха, че ще подкрепят вот на недоверие след 8 юли – датата, в която се очаква окончателното становище на Европа относно влизането на страната в еврозоната.
„Вотът е с предизвестен край, но ще се загуби известно време. Партиите, които го инициираха, ще държат сметка на останалата част от опозицията, защо не са го подкрепили. След седмица ще сме го забравили. Мнозинството е бетонирано от самото начало – първоначално от парламентарната група на Доган, а сега от тази на Пеевски. Оставката на Петков е закъсняла, защото те символизираха новото и почтеното“, коментира още Даскалова.
На свой ред Нидал Алгафари смята, че опозицията е длъжна да прави вотове на недоверие. „Това е начин да излязат на най-високата трибуна и да се рекламират пред избирателите си. Не е целта да падне правителството и да мине самият вот. Ще има позитивен ефект за вносителите, показват на електората си, че правят нещо. На управляващите пък им помага да сплотят редиците си“, коментира Алгафари.
На 3 април правителството на Росен Желязков оцеля след първия вот на недоверие срещу него. Той беше внесен от „Възраждане” и подкрепен от депутатите от „Величие” и МЕЧ. Мотивът бе системен провал на правителството във външната политика. Едва 54 народни представители гласуваха „за”, а 150 бяха „против”.
На 17 април кабинетът „Желязков” оцеля и след втория вот на недоверие. Вносителите му бяха партиите МЕЧ, „Възраждане” и „Величие”, а основен мотив беше корупцията. В първото гласуване участие взеха 202 народни представители. От тях „за” бяха 71, а „против” – 131. Стигна се и до прегласуване по искане на Хайрие Садъков. В него се включиха 202 депутати, като 72 се обявиха „за” предложението, а 130 бяха „против”. След празниците опозицията готви трети вот на недоверие.