Не е за вярване: Съседната на Пловдив община е най-богатата в България! Но тъне в кал, дупки и без транспорт

7 Dni Plovdiv26.04.2025
1

След анализа на средствата в проектобюджетите на общините, извършен от Васил Пейков – общински съветник от ПП „Възраждане“ в община „Марица“, и съпоставката им с данните на ГРАО за броя на населението, стана ясно, че община „Марица“ разполага с приблизително 40% повече средства на глава от населението в сравнение със Столична община и община Пловдив.

Въпреки това, жителите на „Марица“ получават в замяна основно оправдания. Селата тънат в кал и дупки, водоснабдяването е ежедневно затруднено, а инфраструктурни проекти почти липсват. „Липсва добър транспорт до населените места, детските ясли почти няма, а аптеките по селата са истинска рядкост, което допълнително затруднява живота на хората.“ Това коментират жители от общината в публикации на страницата на общинския съветник – „Прозрачна Марица“.

В бюджета остават редица неясноти около стойностите на някои от разходите. Например, предвидени са около 46 000 лева за ремонт на климатици в комплекса „Малтепе“ в село Маноле, като тази сума обхваща само няколко климатика в западната част на комплекса, а не всички съоръжения на обекта. Подобни разходи пораждат въпроси относно прозрачността и ефективността на разходването на средствата.

Истината е, че около 17 милиона лева от общинския бюджет са некласифицирани по нито едно звено, което означава, че средствата не са разпределени за конкретни дейности. В допълнение, вместо с тези средства да бъде подменена водопроводната мрежа, да се изградят канализации и да се ремонтират улици, хората са оставени сами да се справят с мизерията. След дъждовни дни си е направо предизвикателство за майките с деца, а и за жителите като цяло, да преминават по улиците, за да стигнат до домовете си.

Показателен е и фактът, че община „Марица“ събира най-високи приходи от такса битови отпадъци в България след увеличението на таксата в общината за 2025г. – средно по 193,50 лева на човек, което е дори повече от Столична община (191,50 лева). За сравнение, в Пловдив тази такса е средно 170 лева, а във Варна – 147 лева. При това в големите градове няма ограничения за количеството битов отпадък, който жителите могат да изхвърлят, докато в „Марица“ често се предоставя само една малка кофа за смет на домакинство, което въобще не е достатъчно за нуждите на хората. Често поради тази причина на жителите в общината се налага да изхвърлят отпадъците си в съседната община „Пловдив“.

Това съобщи общинският съветник в община „Марица“ – Васил Пейков, преди предстоящото гласуване на бюджета на община „Марица“ на 30.04.2025 г.

По отношение на бюджетната процедура, Пейков е единственият общински съветник, който е входирал конкретни предложения за подобряване условията в различни населени места. Официално бюджетът се изготвя от кмета на общината в съгласуване с предложения от кметовете на селата. Единственото предложение от страна на кметовете е за финансиране за пътна маркировка в едно от селата.

„Когато жителите се питат защо няма отделени средства за техните села, трябва да потърсят отговорност от своите кметове, с които е изготвян бюджетът“, коментира Васил Пейков.

„При тази статистика, която ясно показва, че община ‘Марица’ е най-богатата в България, но една от най-занемарените, човек започва да се пита – нямаше ли жителите да живеят по-добре, ако техните села бяха част от по-голяма и по-добре управлявана община?“, допълни още съветникът на „Възраждане“, цитиран от „Марица“.