Министър на ГЕРБ влезе в bTV с: Каним този човек на Румен Радев да се присъедини към нас! Ще му платим

payimage-654517

Имам свободен щат за „преговарящ с Боташ“ и каня Росен Христов да го заеме и да преговаря с Боташ, каза иронично в предаването „Лице в лице“ по БТВ министърът на енергетиката Жечо Станков. И продължи: „ако Росен Христов успее да предоговори по-изгодни условия за България, ще му заплатим“.

Министър Станков коментира възможността да се предоговори изключително неизгодния за България договор с турската държавна газова компания.

Контрактът е сключен по времето, когато енергиен министър в служебен кабинет е Росен Христов. Самият той призна, че афрата е станала по настояване на президента Румен Радев.

Това е първият договор, който виждам, в който няма клауза за предсрочно прекратяване, каза още министърът.

„Има няколко основни проблема по този договор: нямаме достъп до газовата мрежа на Турция, ние заплащаме без значение дали ползваме капацитет или не, което води до разходи от около 1 млн. лева на ден. Тези разходи са осъвременени, в резултат на което за тази година трябва да платим още 20 млн. лева. „Булгаргаз” след сключване на договора с „Боташ” е на загуба от 282 млн. лева“, хвърли светлина върху ситуацията в момента енергийният министър.

Европа се е насочила към електрификация. Ядрената енергетика преживява ренесанс, заяви в началото на предаването министър Станков. Той коментира така новината, излязла по-рано през деня от пресконференция на БСП – че реакторите за „Белене“ няма да се продават.

„Инвеститорите търсят захранване с голямо количество енергия. Те искат тези инвестиции да се случат при нискоемисионни или зелени източници на енергия. Ядрената енергетика минава за беземисионна, която щади околната среда“, обясни той.

Колегите от БСП са поставили въпроса пред нашия лидер. Предстои този въпрос да бъде обсъден от коалиционния съвет и след това да влезе в пленарната зала, разказа ситуацията министър Станков.

В момента има решение на Народното събрание тези реактори да бъдат дадени на Украйна, но то може да бъде пререшено. „Това решение – за отказ от продажба на реакторите, трябва да се прегласува от Народното събрание, тъй като към момента има решение на Народното събрание за продажба на реакторите“, бяха точните думи на министъра.

„Продажбата е най-лесното решение. Ние обаче трябва да разгледаме всички възможни решения. За мен е изключително важно, че към днешна дата реакторите се съхраняват спрямо всички изисквания, за да бъдат те годни. Абсолютен приоритет за държавата е изграждането на 7-ми и 8-ми блок на АЕЦ „Козлодуй”, продължи енергийният министър.

„България е заплатила 1,176 млрд. лева за тези реактори, и не могат да бъдат продадени на по-ниска цена, а министри преди мен са възложили преоценка на тези реактори, която е увеличена със 100 млн. лв.“, допълни Станков. Вероятно на база на преоценката са водени преговори с Украйна за по-висока цена, от страна на Киев е отнело дълго време да се вземат решения за новата цена – около година и половина след решението на нашето Народно събрание, обясни министърът.