„Марица“ бие камбаната: Бълха ги ухапала рекетьорите като ПИМК-а, дето пищят срещу вдигането на таксата от кмета

7 Dni Plovdiv13.05.2025
payimage-535526

Бълха ги ухапала строителните предприемачи заради предложеното увеличение на цената на строителните разрешения. Това коментираха пред „Марица“ хора от бранша по повод недоволството срещу тарифите, които екипът на кмета на Пловдив смята да внесе за гласуване в Общинския съвет.

Атаката на част от строителната гилдия и сдружението „Бизнесът за Пловдив“ срещу кмета Костадин Димитров заради готвеното увеличение на такс…

Предложението предвижда вместо 5 лв./кв. метър за разрешенията вече да се плаща 12 лв./кв. м за средни и големи жилищни комплекси, а за еднофамилните къщи сумата ще е 7 лв./кв.м.

Администрацията направи крачка назад като се отказа от предишния вариант, който предвиждаше всяка година цените да се променят на база коефициент на проектната стойност. Фирмите тогава негодуваха, че сумата може да скочи до 35 лв./кв.м.

Как обаче би се отразило евентуалното увеличение със 7 лв./кв. м на строителните разрешителни за жилищен комплекс с РЗП 10 000 кв. м?

„Това означава, че ако до сега сме плащали по 50 000 лв. такса за обект с РЗП 10 000 кв. м, сега,

за да получим строително разрешение ще броим по 120 000 лв.

При средна цена от 1500 евро на квадрат на жилищата в Пловдив това означава смешните 3,5 евро отгоре, които няма как да бутнат строителната инициатива“, коментират строителни предприемачи. Иначе казано утежнението върху един апартамент от 100 квадрата, който ще бъде продаден за 150 хиляди евро, е само 350 евро.

Ако жилищата във въпросната сграда се очаква да бъдат продадени за 15 милиона евро, това означава, че чистата печалба ще бъде поне около 3 млн. евро, твърдят брокери. „Разбира се, процентът на печалбата е относителен, защото зависи от цената на земята, локацията, степен на завършеност, луксозност на довършителните работи и екстри, вложени в строежа. Всеки от нас, сам решава как да строи – по-евтино или по-скъпо. Ние можем да имам себестойност на жилищата и 500 евро/ кв. м, и 1000 евро/ кв. м.“, обясняват предприемачи.

По думите им разходите за самото строителство постоянно растат, терените също вече вървят средно по 500 евро квадрата, а и накрая са принудени да са нагърбят и с прилежащата им инфраструктура, защото иначе жилищните комплекси няма да имат улици до тях. Въпреки това строителният бизнес си остава един от най-печелившите, доказателство за което е продължаващият бум на нови разрешителни.

ИЗТОЧНИК: МАРИЦА