Бивш пловдивски кмет съди за 25 бона затвора, в който лежа 97 дни, преживял страшни неща

Бившият кмет на район „Северен“ в Пловдив инж. Ральо Ралев заведе иск срещу Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ в размер на 25 000 лв. Претенцията му била разгледана на заседание в Административния съд в Пловдив. Магистратите са му присъдили 1500 лв. обезщетение, като смятат, че искът в останалата му част до 25 бона е неоснователен.
Бившият районен кмет е бил зад решетките общо 97 дни – от момента на задържането му на 31 май 2019 г. до 4 септември, когато излезе от ареста след плащане на парична гаранция. В иска си за обезщетение Ральо Ралев посочил над 20 причини и неблагоприятни условия, заради които смята, че заслужава да бъде обезщетен.
Оплакал се от липса на достатъчно жилищна площ, от наличието на чужденци в килията, липсата на достатъчно дневна светлина и свеж въздух, от стари, мръсни и крайно неудобни дюшеци, напластяване на прах, от липса на самостоятелно обособена (преградена) тоалетна в килията, също от наличие на мухъл, дървеници и хлебарки. Ралев не останал доволен от денонощното тютюнопушене в килията, водещо до непоносима миризма, от липсата на климатична система и топла вода. Не му допаднало, е банята е в лошо състояие и е обща за всички арестанти. Посочил, че разходката на открито била с продължителност само 1 час, че в ареста не се организирали социални мероприятия, както и че контактите с близки и роднини по телефона били ограничени. Свижданията с близки били два пъти месечно в стая от 15 кв.м., в която се събирали до 15 души за 45 минути и то в присъствието на надзирател, което ги лишавало от възможността за уединение.
Бившият кмет на „Северен“ посочил още, че отслабнал с 11 килограма заради недостатъчното количество и лошото качество на храната. Освен това се влошило здравословното му състояние – обострили се симптомите на хроничното му заболяване, тъй като не му е предоставена адекватна медицинска помощ и обслужване. Оплакал се също, че му е обработван счупен зъб без упойка, както и че му е поставена ваксина без негово съгласие.
Сред разпитаните била съпругата на Ральо. Тя посочила, че по време на престоя му в ареста състоянието му, това което външно можело да се види, било рязко сваляне на килограми, изключително пожълтяване. Разрешавали да му носят определени видове и количества храна. Не помни какви точно, те били определени от списък в ареста. Проблемът бил, че в стаята, в която бил настанен, нямало хладилник. Престоят му в ареста бил в летните месеци и тази храна, нямало как да се съхранява.
На едно от заседанията за гледане на мерките за неотклонение един от съдиите разпоредил изрично първо да му бъдат направени необходимите изследвания, да бъде приведен, ако е необходимо в болнични условия и прекратил заседанието. Друг проблем, който в последствие се оказал, че е значителен, бил проблемът с очите, тъй като стаята в ареста била със стъкла, които така били обработени, че да не можело да влиза пряка слънчева светлина и през цялото време хората в стаята били на изкуствена светлина. Ральо четял много книги, учел, гледал телевизия, това, което е можел да прави, за да му минава времето и това увредило много зрението. Ральо се оплаквал, че имал някакви затруднения с очите и това се доказало с изследвания след като излязъл от ареста.
Имал съвсем обикновени оплаквания свързани например с болка на зъб. Зъболекарят, който го е прегледал в ареста е казал, че има проблем с нерв и зъбът трябвало да бъде лекуван. Това било направено съответно без упойки. Вадили му нерв без упойки.
Ральо не се чувствал добре. Бил потиснат. Чувствал се унизен. Освен от обстоятелствата, в които му се налагало да живее, например от факта, че трябвало да ходи до тоалетна, която се намирала в една стая с още трима човека, без да е самостоятелно обособена. Дори и само това го унижавало. Тоалетната през 2019 г. била открита дупка в стаята. Ральо отказвал и не искал да говори на тази тема. Предпочитал, ако може да го забрави и да не помни, но все още това му се отразявало. Твърдо знае, че не му била назначена хранителна диета. Не са му били предоставяни медикаменти. Те му носели хранителни добавки, от които по-голямата част не били допускани, той не ги получавал, защото си имало някакъв ред, посочила съпругата му при разпита.
В крайна сметка административните магистрати присъдили обезщетение в размер на 1500 лв., единствено съобразено с оплакването от малко пространство в килията. Останалите неща, изложени в иска били отхвърлени като неоснователни чрез доказателства, които сочат обратното. Решението подлежи на обжалване пред тричленен състав на същия съд.
Припомняме, че на 12 февруари Ральо Ралев, заедно с Даниела Вълова и Иван Делевски, чу присъдата си. Окръжният съд го призна за виновен по повдигнатите обвинения, като му наложи наказание от две години затвор условно, с четири години изпитателен срок.
Източник: Вестник „Марица“