„В този мандат ще има дигитализация в община Пловдив“. Това заяви Владимир Темелков е заместник-кмет по дигитализация, европейски политики, бизнесразвитие и образование в oбщина Пловдив пред „24 часа“. По думите му 30 години не е сканиран нито един документ, като в общината хиляди квадратни метри са заети от папки.
В новата база данни ще влязат културно-историческото наследство, зелените площи, поливните системи. Всичко ще е събрано, като за обявяване на подробен устройствен план вече няма да е нужно да се ходи до общината и да се пита. Всичко ще е бързо и прозрачно, а главният архитект ще може да разписва разрешителните за строеж онлайн.
Темелков допълни, че първо ще се започне с това, което вече го има на хартия, ще се определят стандарти, ще се работи по мобилната платформа на общината. „Там ще се дигитализират 90% от услугите, които тя предлага на хартия – плащане на данъци, глоби и т.н.“, допълни той.
Темелков даде за пример плащането за данъци, които са с ниска събираемост защото в момента са неудобни за плащане. След нововъденията всеки пловдивчанин ще получава нотификация за дължимите суми, която ще позволява да се плати дори със сметката за мобилен телефон, с карта или чрез револют.
По отношение на мобилната платформа: „Тя ще „вкара“ целия град в телефона ни – събития, плащания на различни глоби, данъци, издаване на неприсъствени фишове, приоритетно известяване за ремонти и затворени улици – още преди да се e случило. Ще могат да се купуват билети за събития или за градски транспорт с един клик през телефона.“
За да бъдат максимално разширени услугите в Пловдив освен електронен подпис ще се въведе и дигитален паспорт. Това според Темелков ще отвори врати към абсолютна независимост и няма да се губи време в търсене на паркоместа и ходете по етажите на администрацията.
Съвсем скоро ще стартира и Географската информационна система, като се очаква поръчката да бъде обявена скоро.
„Създавайки Географската информационна система, 50-60% от административната работа на общината ще падне. Всички документи стават онлайн. Ще се действа бързо и ефективно.“
Благодарение на технологиите и иновациите съвсем скоро се очаква да бъде решен и проблема с трафика.
„Още в началото на юни поканихме експерти и започнахме да събираме данни за трафика в града. Благодарение на тях и на технология с изкуствен интелект и предвиждане изпробваме нови настройки на светофарите по най-натоварените кръстовища. Резултатите са феноменални и най-вероятно ще въведем системата в целия град. Ще обновим изцяло центъра за управление на трафика в града. Системата е вече на над 10 години и експертите там са в огромно затруднение при работата с нея. Подготвяме проект за Европейската комисия, за да намерим изцяло външно финансиране и да не товарим бюджета на община Пловдив. Цифрите и анализите показват, че трафикът в град Пловдив след въвеждането на системата ще се подобри с над 40%. Това е още едно доказателство, че технологиите са в наша ползва и че човекът управлява машината, а когато го прави, хората винаги печелят“, заяви Темелков.
Пред Пловдив предстои да се изгради и видеонаблюдение, като целта е града да се превърне в „Биг Брадър“, като в същото време да се предостави спокойствие на гражданите и посетителите.
„Като топприоритет поставям сигурността. Ще се следи за всякакви нарушения, които да бъдат селектирани и за тях ще бъдат уведомявани компетентните органи – МВР, КАТ, Общинска охрана, Общинска полиция, „Чистота“ и други. Ще бъдат поставени камери за средна скорост, нарушителите ще бъдат санкционирани мигновено, а глобите ще бъдат получавани приоритетно на мобилните телефони. Ще следим за нерегламентирани сметища, трафик информация, брой пътници в градския транспорт и други. Основни функции ще са и получаването на данни за шум, респективно гонки, които ще бъдат заснемани и водачите ще бъдат санкционирани. Интересен модул от системата е, че например родителите, които са регистрирани в единната мобилна платформа, ще бъдат известявани в кои паркове и зони има най-чист въздух и най-малко посетители, за да могат точно към тези места да се насочат майки с малки деца.“
„Заложили сме и датчици за лед по високите мостове за зимния период, за да може да имаме преждевременна информация и да реагираме мигновено. Ще бъдат засичани проблемни събития като оръжия на открито, масови събирания, тичане без причина на подобни събития, безредици и други. Ще можем да поставяме и така наречените фотокапани в проблемни зони, например за нерегламентирани сметища, а после ще проследим и пътя на извършителите заедно с компетентните органи. По голяма част от велоалейната мрежа също ще бъдат поставени датчици за това дали има локви, сняг, дъжд и най-бърз маршрут, който да бъде изчислен, за да стигне водачът най-бързо до крайната локация.
И това са само част от екстрите, които ще имат гражданите на разположение“, допълни заместник-кметът по дигитализация, европейски политики, бизнесразвитие и образование в oбщина Пловдив.