Сърбин закла Ботев, приказката на канарчетата в Европа приключи на о-в Мадейра

7 Dni Plovdiv03.08.20171min120
Маритимо - Ботев

Ботев не успя да сбъдне мечтата да се класира за плейофите за влизане в групите на Лига Европа. Канарчетата загубиха с 0:2  от Маритимо в реванша от третия предварителен кръг, проведен  на „Ещадио дош Барейрош” на о-в Мадейра. Португалците продължават напред след общ резултат 2:0. Попаденията за успеха на домакините зашиха Родриго Пиньо от дузпа и Рикардо Валенте. За злощастния край на приказката за Ботев в Европа основна роля изигра и главният рефер на Сърджан Йованович, който отсъди изключително спорна дузпа в полза на Маритимо. Над 100 бултраси дадоха всичко от себе си, за да дадат криле на любимците си, но момчетата на Николай Киров нямаха и ден, а и липсата на Тодор Неделев даде своето отражение.Въпреки това канарчетата играха като равен с равен срещу португалците. Одисеята на жълто-черните приключи след 3 победи 2 равенства и само една загуба в 6 срещи.

В последния момент Николай Киров реши да заложи на Серкан Юсеин вместо на Фелипе Бризола като заместник на контузения Тодор Неделев. Омар Косоко, който изигра бенефиса си за Ботев, имаше първата възможност да пробва мерника си в мача, но шутът му мина встрани от целта. Постепенно домакините се поокопитиха, но и пловдивчани стояха добре на терена. След споделено надмощие се стигна до 34-ата мин., когато сръбският съдия Сърджан Йованович отсъди доста дискусионна дузпа в полза на Маритимо. Мартинш центрила от фаул в пеналта, където Пламен Димов побутна леко Родриго Пиньо, който се строполи и реферът даде наказателен удар. Сърбинът обаче пропусна момента, в който първо защитникът на канарчетата, бе изблъскан. Потърпевшият не сгреши от бялата точка – 1:0. В добавеното време на първото полувреме Виктор Генев с глава нямаше шанса да изравни.

След почивката португалците нанесоха решителния си удар. Само 4 минути след подновяването на играта Рикардо Валенте вкара за 2:0 и предреши крайния победител от спора. Евер Беса отне топката от Панов, след което подаде към Валенте, който матира Чворович, останал сам срещу него – 2:0.  До края хората на Белия пробваха да се върнат в мача. Мерникът на Минев и резервите Бризола и Тасев не уцели целта. Така приказката за героите на Николай Киров, започнала от финала за Купата на България, приключи на о-в Мадейра.