„Господ е българин“ или 24 години от чудото на „Парк де Пренс“!

7 Dni Plovdiv17.11.20171min270

Днес се навършват 24 години от една от най-великите победи в историята на българския футбол. На 17 ноември 1993 година България потопи в мъка Франция, триумфирайки с 2:1 над петлите на стадион  “Парк де Пренс” в Париж.

Успехът  класира трикольорите  на Световното първенство в САЩ, където героите на Димитър Пенев написаха история, класирайки се на четвъртото място в Мондиала.

На 17 ноември 1993 г. националите ни сътвориха невиждано чудо, а в герой за „трикольорите“ се превърна Емил Костадинов.

Тогавашният нападател на Порто успява да изравни в 37-ата минута, след като пет по-рано Ерик Кантона е вкарал за „петлите“.

Точно когато домакините вече се готвят за празненства по случай класирането на Мондиала, Костадинов разстрелва Бернар Лама с мощен изстрел след отлична асистенция на Любослав Пенев.

В изблик на радост покойният вече коментатор на двубоя Николай Колев – Мичмана изрича крилатата фраза “Господ е българин!”.