Невиждана драма! Жокерът Стивън Петков запази жива мечтата на Ботев за нов триумф с Купата след инфарктен голов трилър срещу Царско село

7 Dni Plovdiv24.10.20171min1690
IVP_3395

Уникална драма! Ботев се класира на ¼-финалите в  турнира за Купата на България след  инфарктен голов трилър на стадион „Славия“ в София. Възпитаниците на треньора Николай Киров триумфираха с 4:3 след продължения срещу Царско село. Втородивизионният тим дори се виждаше победител секунди преди края на мача, но единият героитев тази битка за жълто-черните Фернандо Виана прати мача в допълнителни две части от по 15 минути, вкарвайки за 2:2. В истинският герой за пловдивчани отново се превърна златната резерва Стивън Петков, който вкара за крайния успех с 4:3 само 5 минути преди да се премине към изпълнение на дузпи.

Канарчетата влязоха устремно в мача. Още във 2-ата мин. Виана шутира от воле, вратарят Здравков се измъчи, но улови топката.  Символичните домакините отвърнаха с тупалка на Кацаров, преминала на сантиметри край гредата.  В 16-ата мин. стражът на Царско село отнова се прояви и спаси нов удар на Виана.  Последва още един фрапантен пропуск на бразилския топреализатор на жълто-черните в 25-ата мин.  Виана отправи техничен изстрел от близката, но кълбото мина на сантиметри от левия дирек. В 29-ата мин. вратарят на домакините Здравков направи фрапантна грешка, но таранът на канарчетата пак не съумя да порази мрежата.  Все пак по-напористата игра на гостите даде желания ефект в 31-ата мин., когато изненадващо Йордан Минев се озова в прегръдките на съотборниците си.  Неделев и Юсеин направиха двойно подаване, след което Тошко нахлу отдясно и пусна към Близнака, който от малкия пеналт матира Здравков за 0:1 с един от редките си голове. Радостта на канарчетата обаче трая само 120 секунди. Царско село изравни чрез Георги Минчев, за когото през лятото имаше информации, че може да премине в Ботев. Той матира Кайзер след удар с глава при недобра подредба на защитата на пловдивчани. В 38-ата мин. авторът на гола за втородивизионния тим пострада след сблъсък с Терзиев . Главата му бе бинтована и той се върна на терена.

Играта на Ботев не се получаваше в първите минути след почивката. Николай Киров пусна в игра оставения на пейката капитан Балтанов. Вместо гол във вратата на Царско село обаче се стигна до такъв в тази на Ботев. Сензационно възпитаниците на Никола Спасов стигнаха до пълен обрат. Попадението за 2:1 вкара капитанът Реян Даскалов.  След центране от фаул, защитата отново не се ориентира правилно. Даскалов  укроти кълбото и от 7-8 метра и го прати в мрежата на Кайзер. Ботев се вдигна на тотален щурм и положенията пред вратата на съперника се редуваха едно след друго. Мерникът продължи да изневерява на Неделев. В 78-ата мин. се стигна до карамбол, но ударът на Петков бе избит от голлинията.  В 82-ата мин. Ботев поиска дузпа , след като при удар на Марин, топката срещна ръката на Радев, но съдията Петър Доровски се направи на ни лук ял, ни лук мирисал, неотсъждайки очеваден наказателен удар в полза на пловдивчани. Последва нов чутовен пропуск на Марин, а в 84-ата мин. Балтанов с глава нацели напречната греда. До края обръчът пред вратата на домакините се затягаше все повече. Натискът на пловдивчани даде желания ефикт в продължението. Жълто-черните пратиха мача в продължения по-възможно най-инфарктния начин. Виана спаси Ботев. Бразилецът отправи страхотен шут от около 20 метра и матира Здравков за 2:2 в първата минута на продължението.

Още в началото на първото продължение Царско село за пореден път шокира Ботев.  Втородивизионният тим се възползва по най-добрия начин от зеещите огромни проблеми в центъра на защитата на гостите. В 92-ата мин. Светослав Диков с лекота се освободи от игралия безобразно слабо Кристиан Димитров и с тупалка от дъгата на пенална препарира Кайзер за 3:2. Малко след това Даскалов пропиля отлична възможност да вкара за 4:2, с което можеше да предопредели и крайния победител в спора. В 98-ата мин. жълто-черните отново се върнаха в мача, показвайки че не смятат да сдадат трофея. Виана заши втория си гол в двубоя след перфектна асистенция на резервата Стивън Петков, получил отличен извеждащ пас от Неделев.  В 102-ата мин. Радо Терзиев от 10 метра се прояви като защитник и би право във вратаря Здравков, който пази като лъв през целия мач.

През второто продължение и двата тима продължиха да търсят крайния успех.  Късметът се усмихна на по-класния отбор на Ботев. Златният жокер Стивън Петков вкара за 4:3 за канарчетата в 115-ата мин. и ги прати на четвъртфиналите.