Велико! Ботев обърна Левски, канарчетата шокираха сините след гаф на бивш вратар на Локо

7 Dni Plovdiv10.09.20171min2960
бОТЕВ-лЕВСКИ35

Ботев направи впечатляващ обрат срещу Левски. Канарчетата постигнаха първата си победа като домакин от началото на сезона след успех с 2:1 срещу високолетящите футболисти на Делио Роси. Възпитаниците на Николай Киров – Белия нанесоха първо поражение на сините под ръководството на италианския специалист. Тодор Неделев и Лъчезар Балтанов доведоха до истински екстаз бултрасите на базата в Коматево с головете си след почивката, като дори един от тях нахлу на терена след изравнителното попадение на техничаря от Белозем. Столичани излязоха напред в резултата чрез гол на Давид Яблонски, но не успяха да задържат аванса си. Затова допринесе и ужасяваща грешка на вратаря им Александър Любенов, който до лятото бе собственост на кръвния враг на канарчетата – Локомотив. Така жълто-черните записаха велика победа в 50-ия мач на Николай Киров начело на отбора и донесоха малко очакван щастлив завършек на бурния откъм скандали ден за Ботев.

Ботев започна срещата доста по-агресивно. Футболистите на Белия имаха надмощие на терена в началните минути. То продължи до средата на първото полувреме. В 7-ата мин. домакините поискаха дузпа за нарушение на Цветкович срещу Ндонгала, но реферът Волен Чинков си затвори очите. Бризола пробва шанса си на два пъти, но мерникът му изневери. В 26-ата мин. Левски осъществи страхотна атака, след която откри резултата. Обертан получи перфектен пас от Прохазка, след което французинът пусна прострелно подаване в пеналта, където Яблонски засече топката и я прати в мрежата зад Чворович за 0:1. Няколко минути по-късно съдията Волен Чинков не уважи претенции за дузпа и от страна на Прохазка от сините. Канарчетата отговориха с шут на Неделев, уловен от Любенов. В заключителните минути на първата част Обертан и Мапуку пропиляха отлични шансове да удвоят преднината на своите.

След почивката двубоят продължи да бъде изключително динамичен. Жълто-черните се втурнаха да изравняват. Пловдивчани обаче така и не стигаха до изравнително попадение. В 60-ата мин. реферът прекрати срещата за около 3 мин. заради гъстия дим от хореографията на бултрасите. Към терена полетяха димки и бомбички. Почти веднага след подновяването на играта настъпателната игра на Ботев се увенча с успех. В 64-ата мин. Неделев шутира от около 25 м, бившият вратар на пловдивския Локомотив Александър Любенов опита да улови топката, но я изпусна и тя влетя в мрежата за 1:1. Само 120 секунди по-късно късметът покри канарчетата след удар на Обертан, срещнал страничната греда. Така се стигна до 77-ата мин., когато целият стадион избухна. Бившият футболист на Левски и настоящ капитан на Ботев – Лъчезар Балтанов, донесе пълния обрат. Той се разписа за 2:1 и възпламени трибуните на базата в Коматево. Балтанов прати топката в мрежата на Любенов, след като Виана му я върна перфектно с пета, а той от точката на дузпата матира стража на гостите. Минута по-късно жълто-черните отново поискаха удар от бялата точка за фаул на Яблонски срещу Ндонгала. Чинков обаче пак подмина ситуацията. До края сините нямаха сили да стигнат поне до хикс, а след последния съдийски сигнал бултрасите полудяха от кеф след подаръка, който им поднесоха техните любимци.